A viking "sakk"

 

A Hnefatafl táblajátékot először Skandináviában játszották. Valószínűleg a római háborús játék, ludus latrunculorum -ból fejlődhetett tovább, A római játék ellenben a görög petteia átvételéből származott. A skandinávok által űzött változatot elterjesztették a vikingek a kereskedelem és a megszállások által a Brit-szigeteken, Izlandon, Franciaországban, Németországban, Ukrajna területén és Grönlandon. Sok leletet találtak az ősi „otthonában”, Skandináviában, de számos változatáról találtak különböző leírásokat Észak-Európa többi részén. A játék csak addig tudott népszerű lenni, míg el nem terjedt a sakkozás Európa-szerte. A hnefatafl váltotta a korábbi római játékot, majd a sakk lett népszerű a hnefatafl helyett, az játszották társadalom minden osztályában. Walesben és Lappföldön azonban továbbra is népszerű maradt, erről akad írásos emlék is a XVII. századból.
Kisebb hanyatlás után a krími háború idején (XIX. sz.) ismét elterjedőben volt Hnefatafl játék.
A XX. században egyre több „fórumon” kapott nyilvánosságot, vált népszerűvé.
Háziipari illetve gyári készítés is előfordult.

tafl.com



A hnefatafl egy kora középkori, elsősorban a vikingekre jellemző játék. A sakk elterjedése előtt Európa legelterjedtebb játékának mondható. Lappföldi változata a tablut.
Mivel a játékot nem játszották a középkor után, és mivel nem maradt fenn teljes leírás róla, ezért a játékszabályoknak csak rekonstrukciója létezik.

A játék érdekessége, hogy a két fél helyzete nem szimmetrikus: az egyik félnek, fehérnek egy királya és néhány a királyt védő harcosa van, míg a másiknak, feketének több harcosa, amelyeknek a király bekerítése a feladata. A játékot sok variánsban, több táblamérettel, és ennek megfelelően többfajta kezdeti felállással játszották. Néhány variáció lehetett a játékszabályokban is. Az ellenfél bábujának levétele itt ütés helyett közrefogással történik. A király közrefogásával fekete nyer, míg ha a királynak sikerül kimenekülnie a sarkokra, vagy oldalra (variációtól függ), akkor fehér nyer.

Az aszimmetriából adódóan nehéz a játékot kiegyensúlyozni, a szokásos felállásokban fehér helyzetét kicsit előnyösebbnek gondolják. Emiatt szokásos volt párosával játszani a mérkőzéseket felváltott színekkel, hogy igazságos legyen a játék.
A játékhoz tartozó finn történet szerint a fehér fő bábu a svéd király, avagy az orosz cár, a közrefogók pedig finn lázadók.

Több, Terry Pratchett Korongvilág-univerzumában létező táblajáték ezen játék változata.

wikipedia.hu